Marka Aston Martin produkuje jedne z najbardziej poszukiwanych na świecie samochodów sportowych od 1913 roku. W tym samym roku Lionel Martin i Robert Bamford postanowili rozpocząć sprzedaż samochodów marki Singer pod nazwą Bamford & Martin Limited. Lionel Martin wykazywał duże zainteresowanie sportami motorowymi i realizował swoją pasję startując w wyścigach organizowanych na Aston Hill, w pobliżu małego miasteczka Aston Clinton. Obaj wpadli więc na pomysł zbudowania własnych samochodów, które mogłyby konkurować nie tylko w wymagających warunkach górskich wyścigów. Produkcja tych samochodów rozpoczęła się w Londynie.
Pierwszy samochód nowej marki zadebiutował w 1915 roku. Samochód oparty jest na podwoziu Isotta-Fraschini. Pod maską znajduje się czterocylindrowy silnik Coventry-Simplex. W ciągu następnych kilku lat firma kilkakrotnie zmieniała właścicieli. W 1936 roku marka należała do Arthura Sutherlanda. Pod jego kierownictwem firma ma się otworzyć, z początkowym pomysłem na samochód drogowy. Wojna po raz kolejny zahamowała rozwój firmy. Podobnie jak wiele innych firm, Aston Martin musiał skoncentrować produkcję na potrzebach wojska (fabryki firmy wytwarzają komponenty do samolotów).
Modele brytyjskiego producenta coraz bardziej wpisują się w trendy rynkowe, czego dowodem jest pierwszy SUV marki. Aston Martin DBX, bo o nim mowa, ukazał się w 2017 roku, ale jego prezentacja została ujawniona dopiero 3 lata później. W portfolio znajduje się również luksusowy sportowy sedan – Rapide S. Model ten jest rywalem Maserati Quattroporte i Porsche Panamera. Jednak istotą brytyjskiej marki jest samochód sportowy. W tym segmencie rolę modelu podstawowego odgrywa Aston Martin Vantage. Nad nim Aston Martin DB11 – szybki, luksusowy GT. Do tego dochodzi DBS Superleggera, który jest bardziej bezkompromisowy niż DB11 i skupia się przede wszystkim na wydajności.
Logo Aston Martin wskazuje również na samochody, które są bliżej toru niż dróg publicznych. Takim modelem jest Valkyrie, opracowany przy udziale specjalistów Red Bull Racing. W rzeczywistości był to cywilny samochód wyścigowy z 12-cylindrowym silnikiem o mocy 1013 koni mechanicznych.
Klienci mogą skontaktować się z oddziałem telefonicznie poprzez stronę kontakt aston martin, gdzie konsultanci obsługi klienta rozwiążą ich problemy, lub mogą umówić się na spotkanie w oddziale.
3 komentarze
Tomasz
30 sierpnia 2022 @ 12:00
Aston Martin ma bogatą historię, ale fajnie jest wiedzieć, jak się ona kształtowała. Cieszę się, bo jestem fanem tej marki znanej ze sportowych wyścigów.
Grzesiek
30 sierpnia 2022 @ 12:01
Historia marki Aston Martin jest fascynująca i wspaniale jest móc się z nią zapoznać. Cieszę się również dlatego, że jestem fanem tej marki znanej ze sportowych wyścigów.
Alina
30 sierpnia 2022 @ 12:03
Jestem fanką tej marki. Kibicuje jej już długie lata.