Jest lato, a to oznacza, że nadszedł czas gorącej pogody, chłodnych napojów i dni pełnych rozproszenia. Ale co z wypadkami w miejscu pracy? W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Co powinni zrobić pracodawcy, jeśli tak się stanie?
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć i nastąpiło w związku z pracą. Innymi słowy, jeśli ktoś spadnie z drabiny podczas malowania domu, nie jest to uważane za wypadek przy pracy – to po prostu zły dzień w biurze!
Najczęstsze rodzaje wypadków w miejscu pracy to wypadki samochodowe (stanowiące połowę wszystkich urazów w miejscu pracy), poślizgnięcia i upadki (kolejne 25%), choroby związane z pracą (12%), pożary/wybuchy/oparzenia (5%), przemoc ze strony osób spoza miejsca pracy (4%), wybuchy narzędzi/sprzętu w miejscu pracy (3%) oraz upadki z wysokości lub przedmiotów używanych do wchodzenia na coś lub schodzenia z czegoś (2%).
Liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy poszła w pierwszym kwartale 2022 r. w górę o 2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W Lubuskiem do końca kwietnia w wypadkach przy pracy poszkodowane zostały 272 osoby, z czego dwie doznały poważnego uszczerbku na zdrowiu. Jak poinformował zus kontakt telefoniczny:
„W pierwszym kwartale 2022 roku w wyniku wypadków przy pracy ucierpiało 11 112 osób. To o 2 procent więcej niż rok wcześniej”.
Urazy i wypadki są najczęstszymi urazami w miejscu pracy, stanowiącymi 25 procent wszystkich chorób zawodowych.
Wypadki są najczęstsze w górnictwie i kamieniołomach, gospodarce ściekami i odpadami oraz remediacji, a także w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Najmniej narażeni są pracownicy IT i finansiści. Ponad 60 procent wypadków jest spowodowanych niewłaściwym zachowaniem pracowników.
Aby ubiegać się o świadczenia wypadkowe, musisz złożyć wymagane dokumenty, w tym protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Dokument ten jest wystawiany przez pracodawcę.
Ponadto musisz przedłożyć zaświadczenie o stanie zdrowia. Jeśli ZUS uzna, że Twoje dokumenty są niewystarczające, może zażądać od zakładu pracy lub od Ciebie dodatkowych wyjaśnień.
3 komentarze
Marek
18 lipca 2022 @ 10:33
Powiem Wam, że w mojej branży występuje duża ilość wypadków przy pracy, pracuję przy budowie autostrad.
Wokół jest dużo ciężkiego sprzętu i maszyn, a wypadki zdarzają się cały czas.
Dariusz
18 lipca 2022 @ 10:35
Jestem tak podekscytowany nowym programem bezpieczeństwa! Wdrożono wiele nowych protokołów bezpieczeństwa, które mają na celu zmniejszenie liczby wypadków w miejscu pracy.
Zaczęto od zorganizowania spotkania z wszystkimi pracownikami, aby omówić znaczenie bezpieczeństwa i jego wpływ na wszystkich w firmie.
Aneta
18 lipca 2022 @ 10:37
Doceniam trudność Twojej pracy, która naraża Cię na wypadki. Współczuję panu.